Athletics

2608 California Road
Elkhart, IN 46514
(574) 262-5600
Mr. Mark Tobolski - Principal

March 28, 2015

Winter Sportsl

WINTER SPORTS AWARDS PROGRAM - MARCH 18, 7:00PM, AUDITORIUM

2014 - 15 BOYS VARSITY & JV BASKETBALL

NOV  20 Scrimmage                           6:15PM  no score kept
DEC 2 Elkhart Christian Academy 6:15PM

 JV 65-33 W; V 79-51 W

  5 Central 6:15PM

 JV 43-33 W; V 51-45 W

  12 LaPorte @ EMHS 6:30PM EST  JV 39-56 L; V 63-60 W
  19 Concord 6:15PM  JV 38-34 W; B 52-49 W
  20 Valparaiso             6:30PM EST  JV 35-59 L; V 56-66 L (OT)
  22 JV Tourney @ Concord 6:00PM  JV 29-64 L; JV 51-58 L
  23 Central 3:00PM  JV 53-48 W; V 57- 55 W
  29 V- Tourney @ St. Joe vs. St. Joe 7:30PM  V 54-64 L
  30 V-Tourney @ Concord vs. Penn 6:00PM  V 59-64 L
JAN 2 Adams 6:00PM  JV 48-66 L; V 53-70 L
  3 Hobart 6:00PM EST

 JV 39-33 W;  V 55-45 W

  10 Penn 6:15PM  JV 37-63 L; V 50-69 L
  14 Mishawaka 6:00PM  JV 68-50 W; V 75-64 W
  16 Wawasee 6:15PM

 JV 62-41 W; V 64-44 W

  24 Northridge 6:15PM  JV 39-47 L; V 50-56 L
  30 Goshen - DH with girls 6:15PM  JV 31-46 L; V 42-37 W
FEB 3 Riley 6:15PM  JV 57-51 W; V 77-69 W
  6 Warsaw 6:15PM

 JV 75-70 W (4 OT); V 57-68 L

  12 NorthWood      6:15PM  JV 55-54 W; V 60-62 L
  17 St. Joe 6:15PM  JV 43-49 L; V 52-49 W
  21 Plymouth 12:00noon  JV 35-52 L; V 61-51 W
  24 Clay 6:15PM  JV 54-50 W: V 78-69 W
  27 Michigan City Marquette Catholic 6:30PM EST  JV 63-61 W (OT);  V 53-80 L
 MAR 3 Sectional @ NS Gym 6:00pm  do not play this round
  6 Sectional  @ NS Gym vs. Concord 6:00pm

 V 55-53 W

  7 Sectional Championship @ NS Gym vs. Northridge 7:30PM  V 45-48 L
  14 Regional @ TBD TBA  season done
  21 Semi-State @ TBD TBA  season done
  28 State Finals @ Indy TBA  season done

**Boys Basketball Home Games Played at North Side Gym unless noted.

2014 - 15 GIRLS VARSITY & JV BASKETBALL

NOV  6 Scrimmage                                                   6:15PM

 no score kept                 

  15 Mishawaka Marian - V only 12:00NOON  V 31-49 L
  18 St. Joe 6:15PM

 JV 25-46 L; V 49-72 L

  21 Westview 6:00PM

 JV 29-36 L (OT); V 53-50 W

  26 East Noble 1:00PM  JV 35-25 W; V 55-74 L
  29 Fairfield 1:00PM  JV 38-39 L; V 64-69 L
 DEC 2 Clay 6:00PM

 JV 46-27 W; V 50-43 W

  6 Merrillville 6:00PM EST  JV 34-38 L; V 38-51 L
  9 Mishawaka 6:00PM  JV 33-25 W; V 55-49 W
  12 NorthWood 6:15PM  JV 33-32 W; V 35-67 V
  13 LaPorte 6:00PM EST  JV 44-39 W; V 42-62 L
  17 Central 6:15PM  JV 38-34 W; V 40-24 W
  20 Concord 1:00PM  JV 42-19 W; V 57-54 W (OT)
JAN 2 Michigan City 6:30PM EST  JV 49-14 W; V 80-59 W
  6 Bowman Academy 6:30PM EST - V only  cancelled - will not be rescheduled
  10 Plymouth 12:00PM  JV 25-37 L; V 41-34 W
  14 Warsaw 6:00PM  JV 20-29 L; V 44-45 L (OT)
  17 Wawasee 1:00PM  JV 32-34 L; V 44-42 W
  20 Culver Acadamies 6:00PM  JV 59-8 W; V 43-27 W
  23 Northridge 6:15PM  JV 28-29 L; V 46-51 L
  29 Adams 6:00PM  JV -48-39 W; V 50-56 L
  30 Goshen - DH with boys V 6:15PM - JV 7:45PM  JV 28-34 L; V 54-33 V
 FEB 4 Penn        6:00PM  JV 12-27 L; V 29-74 L
  10 Sectional @ Goshen vs. Concord 7;30PM  V 57-35 W
  13

Sectional @ Goshen vs. Goshen

7:30PM  V 39-40 L
  14 Sectional Championship @ Goshen 7:30PM

 season done

  21 Regional @ TBD TBA  season done
  28 Semi-State @ TBD TBA  season done
 MAR 7 State @ Indy TBA                season done

2014- 15 BOYS/GIRLS  FRESHMAN BASKETBALL

NOV  25 Goshen - boys play first         6:00/7:15PM B 46-48 L; G 28-26 W
DEC 1 Westview 6:30PM B 44-27 W; G 25-20 W
  8 Clay  6:30PM B 35-36 L; G 45-4 W
  9 NorthWood - Boys only 6:00PM B 46-40 W
  15

Wawasee - Boys only

6:30PM

B 46-37 W

  18 Concord  6:30PM

B 45-18 W; G 43-15 W

  23 Central - B only at North Side 1:00PM B 41-40 W
JAN 8 Plymouth 6:00PM

B 38-21 W; G 30-27 W

  12 NorthWood - girls only 6:15PM G 30-28 W
  15 Riley - boys only 6:00PM

B 45-26 W

  20 Northridge - girls play first 6:00/7:15PM B 43-35 W; G 20-39 L;
  22 Central - boys only 6:00PM B 32-50 L
  27 Mishawaka - boys only

6:00/PM

B 47-43 W (OT)
  29 Adams - boys only 6:00PM B 49-41 W
FEB 2 Warsaw 6:00PM B 36-51 L; G 25-36 L         
  7 Girls Inv Try @ Concord 9/10:30AM G 29-24 W; G 12-28 L
  9 Penn  6:30PM G 16-21 L; B 38-33 W
  14 Boys Inv Try 9/10:30AM

B 41-35 W; B 57-46 W     Champions

*Both the boys and girls games will be played at same time unless noted.

2014 - 15 BOYS/GIRLS SWIMMING

 ***Diving will be held at Elkhart Central the day prior to the home meet except Saturday meets.

NOV  11 Adams - G only 6:00PM  79-91 L                                   
  18 Clay - G only 6:00PM  140-27 W
DEC  2 Wawasee 5:00PM  B 64-119 L; G 56-127 L
   4 Mishawaka 5:00PM

 B 117-63 W; G 128-52 W

   6 Goshen Relays - Boys 10:00AM  B - 2nd place
DEC  9 Northridge 6:00PM  B 46-123 L; G 69-101 L
  11 Central 6:00PM  B 49-133 L; G 91-92 L
  16 Concord 6:00PM  B 65-105 L; G 73-95 L
  18 Warsaw 6:00PM  B 43-127 L: G 112-58 W
 JAN  6 Goshen @ Goshen Middle School 5:00PM  B 73-110 L; G 75-95 L
  10 NorthWood 9:30AM  B 107-70 W: G 113-66 W
  13 Plymouth 6:00PM  B 120-39 W; G 131-37 W
  15 NLC - Girls @ Northridge 5:30PM  preliminary rounds
  17 NLC - Girls @ Northridge 9:00AM/1:00PM             5th place
  22 Adams - B only 6:00PM  B 90-70 W
  24 Mishawaka Diving Invite 10:00AM  not participating
  29 NLC - Boys @ Concord 5:30PM  preliminary rounds
  31 NLC - Boys @ Concord 9:00AM/1:00PM  6th place
FEB  5 Sectional - Girls @ Northridge 5:30PM  preliminary rounds
   7 Sectional - Girls @ Northridge 9:00AM/1:00PM  5th place
  10 Diving Regional - Girls TBA  no participants
  13 State - Girls @ Indy 6:00PM  girls season done
  14 State - Girls @ Indy 9:00AM  girls season done
  19 Sectional - Boys @ Concord 5:30PM  preliminary rounds
  21 Sectional - Boys @ Concord 9:00AM/1:00PM  6th place
  24 Diving Regional - Boys TBA  no participants
  27 State - Boys @ Indy 6:00PM  boys season done
  28 State - Boys @ Indy 9:00AM  boys season done

2014 - 15 WRESTLING

NOV 22 West Noble JV Invite                     9:00AM      no team score kept           
  22 Chesterton Super Dual 10:00AM  2 wins and 3 losses
DEC  2 Warsaw 6:45PM

 43-21 W

   4 Concord 6:45PM  64-9 W
   6 Central Rookie Classic 9:00AM  no team scores kept
  9 Goshen 6:45PM

 31-30 W

  11 NorthWood 6:45PM  41-39 W
  13 Goshen JV Invite 8:00AM  no team score kept
  13 Charger Invite 8:30AM  1st place
  16 Central   6:45PM  51-24 W
  20 Yorktown Invite 10:00AM  4 wins - 1 loss
  23 Penn Frosh Invite 9:00AM  no team score kept
  30 Mishawaka Invite 10:00AM  preliminary rounds
  31 Mishawaka Invite 9:00AM  4th place
JAN  8 Plymouth 6:45PM

 37-30 W

  10 Riley JV Invite 11:00AM  Did not participate
  15 Wawasee 6:45PM  66-6 W
  17 JV Charger Invite 9:00AM  3rd place
  20 Northridge 6:45PM  52-18 W
  24 NLC Try @ Goshen 9:00AM  1st place  Conference Champions
  24 NLC JV TRY @ Plymouth 9:00AM  no team score kept
   31 Sectional 9:00AM 1st place  Sectional Champions
FEB  7 Regional @ Goshen 9:30AM

1st place  Regional Champions

  14 Semi State @ Ft. Wayne Coliseum 9:30AM

7th place     David Eli and Anthony Vaughn advance to the state finals

  20 State @ Indy 6:00PM Vaughn lost 3-5 in OT; Eli won 8-3 - advanced to quarterfinals
  21 State @ Indy 9:30AM

David Eli - 7th place