Athletics

2608 California Road
Elkhart, IN 46514
(574) 262-5600
Mr. Mark Tobolski - Principal

October 20, 2014

 FALL AWARDS PROGRAM - NOVEMBER 5, 7:00PM, IN AUDITORIUM

Fall Sports

2014 VARSITY FOOTBALL

AUG 15 Scrimmage @ St. Joe 7:30PM  no score kept
  22 Central 7:30PM  12-28 L
  29 Concord 7:30PM   6-29 L
SEPT 5 Goshen 7:30PM  14-13 W
  12 Warsaw 7:30PM  0-24 L
  19 Plymouth     7:30PM  6-37 L
  26 SB Clay 7:30PM  20-26 L
OCT 3 NorthWood 7:30PM  0-2 L
  10 Wawasee 7:30PM  7-20 L
  17 Northridge 7:30PM  0-31 L
  24 Sectional - Bye Week TBA  no game
  31 Sectional vs. Concord 7:00PM  
NOV 7 Sectional Championship TBA  
  14 Regional TBA  
  21 Semi State TBA  
  29 State TBA  

2014 JUNIOR VARSITY FOOTBALL

AUG 23 Central 10:00AM  10-12 L
  30 Concord 10:00AM   8-34 L
SEPT 6 Goshen 5:30PM

 12-19 L

  13 Warsaw 10:00AM   6-0 W
  20 Plymouth 10:00AM   0-14 L
  27 SB Clay 10:00AM  18-8 W
OCT 4 Northwood 10:00AM  0-25 L
  11 Wawasee 10:00AM  0-35 L
  18 Northridge 10:00AM  0-20 L

  2014 FRESHMAN FOOTBALL

AUG 28 Central 5:30PM  6-7 L
SEPT 4 Concord 5:30PM  14-35 L
  11 Goshen 5:30PM  12-8 W
  18 Warsaw 5:30PM  18-50 L
  24 Plymouth 5:30PM   6-40 L
OCT 2 SB Clay 5:30PM  64-38 W
  NorthWood 5:30PM

 6-44 L

  16 Wawasee 5:30PM  20-18 W
  21 Northridge 5:30PM  

2014 GIRLS VARSITY/JV GOLF

AUG 5 Goshen Invitational @ Maplecrest GC 8:30AM  no team score
AUG 6 Plymouth Invite @ Plymouth CC 9:00AM  no team score
  11 Charger Invitational @ CCCC 2:00PM  cancelled - rain
  12 New Prairie Invite @ Legacy Hills 9:00AM EDT

 cancelled - rain

  13 Clay @ Elbel 4:30PM  Not a full team - L
  21 Fairfield, Fremont @ Lake James GC 5:00PM  251-215 L; 251-230 L
  27 Plymouth/Wawasee @ CCCC 5:00PM  250-200 L; 250-175 L
SEPT 2 Goshen, NorthWood @ McCormick Creek 5:00PM  252-245 L; 252-185 L
  3 Northridge/Concord @ Bent Oak 5:00PM  262-213 L; 262-241 L
  6 Fremont Classic @ Lake James GC 8:00AM  8th place
  8 Warsaw/Culver Academy @ Stonehedge GC 5:00PM  250-182 L; 250-178 L
  9 New Prairie, Lalumiere @ Michigan City Long Beach GC 5:00PM EDT

 240-225 L; 240-250 W

  10 Adams/St. Joe @ CCCC 4:30PM  cancelled - rain
  13 NLC Meet @ South Shore GC

9:00AM

 8th place
  16 Glenn, Concord @ Swan Lake 4:30PM  261-200 L; 261-224 L
  17

Central @ CCCC                              

4:00PM  237-206 L
  19 Sectional 9:00AM  8th place
  27 Regional TBA  season done
OCT 3 State TBA  season done
  4 State TBA  season done

2014 BOYS VARSITY/JV TENNIS

AUG 14 Scrimmage 4:30PM  no score kept
  20 Adams 4:30PM  V 5-0 W
  21 Edwardsburg 4:30PM  V 2-3 L; JV 7-2 W
  23 Goshen Invite - V 9:30AM  3rd place
  25 Jimtown 4:30PM V 1-3 L; JV 4-2 W
  28 Warsaw 4:45PM  V 0-5 L; JV 1-9 L
  30 New Prairie Invite - V 10:00AM EDT  4th place
SEPT 2 Northridge 5:00PM  V 1-4 L: JV 0-8 L
  3 St. Joe 4:30PM  V 0-5 L; JV 2-11 L
  4 NorthWood 4:45PM  V 1-4 L; JV 3-8 L
  9 Concord 4:30PM  V 0-5 L; JV 2-7 L
  10 Central 4:30PM  V 1-4 L; JV 1-11 L
  16 Plymouth 4:45PM  V 0-5 L; JV 0-10 L
  18 Wawasee 4:45PM  V 3-2 W; JV 1-6 L
  20 Wawasee JV Invite 9:00AM  7th place
  22 Goshen 4:30PM  V 0-5 L
  24 NLC Tourney @ Warsaw 4:30PM  preliminary rounds
  25 NLC Tourney @ Warsaw 4:30PM  2nd round
  27 NLC Tourney @ Northridge 9:00AM  7th place
  29 Riley 4:30PM  V 3-2 W; JV 3-1 W
OCT 1 Sectional @ Concord vs. Northridge 4:30PM  1-4 L  Tefft and Bailey will advance in individual tourney next week
  2 Sectional @ Concord 5:00PM Team season done
  7 Doubles Individual Try @ Concord 5:00PM Bailey and Tefft lost 0-2  seasib dibe
  7 Regional @ Concord 5:00PM Team season done
  8 Regional @ Concord 5:00PM Team season done 
  11 Semi-State @ TBA TBA Team season done
  17 State-Team @ Indy TBA Team season done
  18 State-Team @ Indy TBA Team season done

2014 GIRLS VARSTIY/JV SOCCER

AUG 14 Scrimmage @ Baker Park  5:00PM no score kept  
  19 Goshen 5:00/6:45PM  V 0-3 L; JV 0-6 L
  21 Concord 5:00/6:45PM  V 2-5 L; JV 0-8 L
  26 Westview 5:00/6:45PM  V 1-5 L; JV 2-7 L
  28 Glenn - V only 5:00PM  V 3-1 W
  30 LaVille - Varsity plays first 10:00/11:45AM  V 5-3 W; JV 0-3 L
SEPT 2 Marian 5:30/7:30PM  V 0-5 L; JV 0-2 L
  4 Lakeland 5:00/6:45PM  V 6-2 W; JV 1-0 W
  6 Adams 10:00/11:45AM  V 2-4 L; JV 0-1 L
  9 Warsaw 5:00/6:45PM  V 3-4 L; JV  0-2 L
  13 Riley - Varsity only 5:00PM  V 4-3 W
  16 NorthWood 5:00/6:00PM  V 3-2 W; JV 0-1 L
  20 Plymouth 10:00/11:45AM  V 3-3 Tie; JV 0-7 L
  25 Northridge 5:00/6:45PM  V 0-2 L; JV 1-7 L
  27 Central - Varsity plays first 11:00AM/12:30PM  V 1-0  W; JV 3-2 W
  30 Wawasee - Varsity plays first 5:00/6:45PM  V 4-0 W; JV 2-0 W
OCT 2 SB Trinity - Varsity only 5:00PM  V 5-2 W
  4 Warsaw JV Try 9:00/10:45AM  JV 0-7 L; JV 2-5 L
  9 Sectional @ Central vs. Goshen 5:00PM  V 0-6 L
  11 Sectional @ Central 2:00PM  season done
  15 Regional @ Goshen TBA  season done
  18 Regional @ Goshen TBA  season done
  25 Semi State @ IPFW TBA  season done
NOV 1 State @ Indy TBA  season done

2014 BOYS VARSITY/JV SOCCER

AUG 14 Scrimmage 5:00PM  no score kept
  19 St. Joe 5:00/6:45PM  V 0-0 tie; JV 3-1 W
  21 Westview - C Team 6:45PM  0-4 L
  23 Marian 10:00/11:45AM  V 3-2 W; JV 5-1 W
  26 Concord 5:00/6:45PM  V 2-0 W; JV 2-1 W
  28 Glenn - V only @ Newton Park 5:00PM  V 3-0 W
  30 Plymouth Blueberry Varsity Try 9:00AM  V 11-1 W; V 11-2 W
SEPT 1 Plymouth Blueberry Varsity Try 12:00 NOON  V 4-2 W
  2 Bethany 5:00/6:45PM  V 1-1 tie; JV 2-2 tie
  4 Riley 5:00/6:45PM  V 2-2 tie: JV 5-0 W
  8 Penn - C Team 5:00PM  0-5 L
  9 Warsaw 5:00/6:45PM  V 4-1 W; JV 3-1 W
  11 Northridge 5:00/6:45PM

 V 0-2 L; JV 4-5 L

  13 Wawasee 9:30/11:15AM  V 3-0 W; JV 4-0 W
  15 Bremen - C team 5:30PM  1-5 L
  18 Plymouth 5:00/6:45PM  V 2-3 L; JV 3-1 W
  20 Goshen JV Try 9:00/10:45AM  3-2 W; 0-3 L
  22 Central - C team 5:00PM  1-5 L
  23 NorthWood 5:00/6:45PM  V 2-1 W; JV 3-0 W
  24 Central - C team 5:00PM  2-5 L
  27 Central 11:00AM/12:30PM  V 0-2 L;  JV 2-5 L
  29 Elkhart Christian - C team 5:00PM  1-3 L
OCT 1 Adams 5:00/6:45PM  V 3-0 W; JV 3-0 W      
  2 Goshen 5:00/6:45PM  V 2-3 L; JV 0-2 L
  3 Penn - C team 5:00PM  cancelled - weather
  8

Sectional @ Northridge vs. Goshen

5:00PM  V 1-2 L
  11 Sectional @ Northridge 2:00PM  season done
  16 Regional @ Mishawaka TBA  season done
  18 Regional @ Mishawaka TBA  season done
  25 Semi-State @ Warsaw TBA  season done
NOV 1 State @ Indy TBA  season done

2014 BOYS/GIRLS VARSITY/JV CROSS COUNTRY

AUG 21 Goshen Invite @ Shanklin Park                                5:30PM no team score kept 
  23 South Bend Stampede @ Ox Bow 8:00AM

B 11/12 9th; B 9/10 5th:  G 11/12 DNP; G 9/10 7th

SEPT 4 Central, Westview 5:00PM

B 25-31 W;  B 34-22 L  G 29-26 L; 25-30 W

  9 Wawasee/Plymouth 5:30PM

B 24-35 W; 15-49 W  G 43- 20 L; 31-26 L

  13 County Clash @ Ox Bow 9:00AM B 6th place; G 12th place
  16 NorthWood/Concord @ Ox Bow 5:30P

B 21-37 W; 19-40 W   G 29-26 L; 43-20 L

  20 New Prairie Invite 9:30AM EDT  No results were determined because of timing malfunction during the races
  23 Northridge @ Bonneyville Park 5:30PM B 22-33 W; G 42-20 L
  27 New Haven Invite @ IPFW 9:00AM B 15th place; G 15th place   Sierra Moore -  1st place
  30 Warsaw/Goshen @ Shanklin  Park 5:30PM B 32-25 L; 33-22 L;  G 43-20 L; 43-20 L
OCT 4 NLC Meet @ Ox Bow 9:00AM B 5th place;  G 7th place  Sierra Moore - 1st place - NLC champion
  11 Sectional @ Ox Bow - girls run first 10:00AM B 3rd place  G Sierra Moore - 1st place - Sectional Champion
  18 Regional @ Ox Bow 10:00AM B  tied for 6th  G Sierra Moore - 3rd place advances to Semi-State
  25 Semi-State @ IPFW 1:00PM B/G team season done   Sierra Moore in SS
NOV 1 State Meet @ Terre Haute 1:00PM  B/G team season done

*Girls run first in NLC Conference Meets this year

 2014 VARSITY/JV VOLLEYBALL

AUG 14 Scrimmage 6:00PM EDT  no score kept
  19 Westview 6:00PM

 V 3-0 W; JV 2-0 W

  21 Marian 6:00PM

 V 3-2 W; JV 2-1 W

  28 Warsaw 5:30PM

 V 2-3 L;  JV 0-2 L

  30 Mishawaka Invite 9:00AM  V 3 Wins-1 Loss
  30 Carroll JV Invite 9:00AM  JV 3 Wins-1 Loss
SEPT 2 Central 6:00PM

 V 3-0 W; JV 2-0 W

  9 Mishawaka 5:30PM

 V 3-0 W; JV 2-1 W

  11 Concord 5:30PM

 V 3-2 W; JV 2-1 W

  13 Southwood JV Try 10:00AM  JV 3 wins - 1 loss
  16 Northridge 6:00PM

 V 3-0 W; JV 2-1 W

  18 NorthWood 5:30PM

 V 3-1 W; JV 2-1 W

  20 Warsaw JV Try 10:00AM  JV 2 wins - 1 loss
  23 Plymouth 5:30PM  V 3-0 W; JV 2-1 W
  27 Muncie Central V Invite 9:00AM  V 2 wins - 2 losses
  30 Fairfield 5:30PM  V 3-0 W; JV 0-2 L
OCT 2 Wawasee 5:30PM  V 3-0 W; JV 2-0 W
  4 Charger Varsity Invite 10:00AM  V 2 wins - 1 loss
  4 Penn JV Try 9:00AM  JV 2 wins - 2 losses
  7 Penn 5:30PM  V 3-1 W;  JV 2-1 W
  9 Goshen 5:30PM  V 3-0 W; JV 2-0 W
  11 LaPorte Varsity Try 11:00AM EDT  V 2 wins - 2 losses
  14 St. Joe 6:00PM  V 3-0 W; JV 2-0 W
  18 Charger JV Invite 9:00AM  JV 3 wins - 1 loss  2nd place
  18 Carmel Varsity Invite TBA  V 3 wins - 1 loss - 2nd place
  23 Sectional @ Concord 5:30PM  do not play this round
  25

Sectional @ Concord vs. Goshen

11:30AM approximately

 
  25 Sectional Championship @ Concord 7:00PM  
  28 Regional TBA  
NOV 1 Semi-State TBA  
  8 State @ Muncie TBA  

2014 FRESHMAN VOLLEYBALL

AUG 19 Westview 5:00PM  0-2 L 
  21 Marian 6:00PM  2-0 W
  28 Warsaw 5:30PM  0-2 L
  30 NorthWood Try 8:30AM  0 wins - 2 losses
SEPT 2 Central 6:00PM 1-2 L
  9 Mishawaka 5:30PM  2-0 W
  11 Concord 5:30PM  2-0 W
  13 Warsaw Try 10:00AM  1 win - 2 losses
  16 Northridge 5:00PM  0-2 L
  18 NorthWood 5:30PM  1-2 L
  20 Penn Try 9:00AM  0 wins - 3 losses
  23 Plymouth/Concord @ Concord 5:00PM  2-1 W; 0-2 L
OCT 7 Penn 5:30PM  0-2 L
  9 Goshen 5:30PM  JV 2-0 W
  11 Plymouth Try 9:00AM  0 wins - 3 losses
  14 St. Joe 6:00PM  0-2 L